Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2851

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2855

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Hakkında | Kars Peynir Rotası

Hakkında

Saklı kalmış, el değmemiş gelenekleri tadabilme isteğiyle başladı her şey. Peynirin tarihi izlerinin takip edilebildiği bu rotada, Kars’ın gastronomi mirasını keşfetmek için biz hazırız.

Kars Peynir Rotası 2020 yılında T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) VE Anadolu Efes ortaklığında yürütülen “Gelecek Turizmde” kapsamında oluşturuldu. Atatürk Üniversitesi yürütücülüğünde Kafkas Üniversitesi, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, TOBB Kars Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu’nun ortak çalışmasıyla Türkiye’nin ilk peynir rotası hayata geçirildi. Kars Peynir Rotası’yla kafkas peynircilik kültürünün korunması yoluyla Kars’ta peynir rotası etrafında şekillenen bir turizm anlayışı geliştirilmesi hedeflendi.

Rota ile bölgenin geleneklerinin, unutulmaya yüz tutan yerel değerlerinin, geleneksel bilgi ve üretim tekniklerinin yeniden canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması; böylece bölgenin turizm potansiyelinin desteklenerek yerel sosyoekonomik kalkınmaya katkıda bulunulması hedeflendi. Schleswig-Holstein Peynir Rotası iyi uygulama örneğinden yararlanılan rota tasarım sürecinde Kars’ın yöresel mandıraları ve doğal, kültürel miras alanlarından geçen, iyi yapılandırılmış, haritalandırılmış ve tescillenmiş bir bölgesel güzergâh hazırlandı.

Dört mandıra ve iki müzeden oluşan altı farklı durağın, bölgedeki üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle Kars’ın hazine niteliğindeki peynir çeşitliliğinin ve özel üretim tekniklerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için çalışıyoruz.

Coğrafyanın sunduğu eşsiz peynirleri tadabileceğiniz Kars Peynir Rotası’yla unutulmaz deneyimlerinizde yer almayı heyecanla bekliyoruz.