Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2851

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2855

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9945748/karspeynirrotasi.com/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Rota Durakları | Kars Peynir Rotası

Rota Durakları

Sarıkamış Öztürk Süt

Sarıkamış Öztürk Süt 2005 yılında küçük çaplı bir imalathanede taze kaşar peyniri, eski kaşar peyniri ve tereyağı üretimi ile faaliyetlerine başlamıştır. Üretimleri bugün 6000 metrekarelik büyük ve modern bir tesiste sürdürülmektedir. Sarıkamış Öztürk Süt, Katerina Av Köşkü’nün hemen güneyinde yer alan tesislerinde, Sarıçam Ormanları’nın beslediği meralarda otlayan ineklerin sütüyle ürettiği çeşitli ürünleri Türkiye’nin her yerine ulaştırmaktadır. Tesiste Taze Kaşar Peyniri, Eski Kaşar Peyniri ve Tereyağı gibi bölgeye özel ürünlerin üretimi devam etmektedir.

Daha Fazla

KOÇULU PEYNİRCİLİK

130 yılı aşkın süredir Kafkasya’nın ve Anadolu’nun kültürel ve biyolojik çeşitlilik ve zenginliklerinden edinilen deneyimler ile gıda üretimi aile geleneği haline gelmiştir. Koçulu Peynircilik üretim ve pazarlama süreçlerinde, ekolojik döngüye uyum ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı ile iyi-temiz ve adil üretimi ilke edinmiştir. Peynircilik geleneği ailenin dördüncü kuşak peynir ustası İlhan Koçulu tarafından gelecek kuşaklara aktarılmaya devam etmektedir.

Daha Fazla

EKOMÜZE ZAVOT

Türkiye’nin ilk peynir müzesi Ekomüze Zavot, Boğatepe’de 1880’li yıllarda İsviçreli peynir imalatçıları tarafından mandıra olarak inşa edilip, 1920 yılına kadar gravyer peyniri imalathanesi (zavotu) olarak kullanılmıştır. Mandıranın üst katı imalathane, alt katı ise peynir olgunlaştırma ve dinlendirme deposu olarak inşa edilmiştir. 1970’lerin sonunda kooperatifler dağılıp, son üyeler de özel mülklerinde yaptıkları mandıralarda üretime geçince mandıra binası atıl kalmış ve zamanla bakımsızlıktan dolayı üst katı yıkılmıştır.

Daha Fazla

BOZYİĞİT GÖKSU MANDIRA

2 nesildir süt ve süt ürünleri üretimi yapan ve Kars'ın Arpaçay İlçesinin köklü ailelerinden biri olan Göksu ailesinin kurduğu Bozyiğit Göksu Mandıra 1996 yılında endüstriyel üretime başlamıştır. Bozyiğit Göksu Mandıra günlük 5 tonluk üretim kapasitesine sahiptir. Mandıra kendi çiftliğinde bulunan 220 adet büyükbaş hayvanından elde ettiği ve civar köylerden topladığı doğal sütlerle üretimini sürdürmektedir. Bozyiğit Göksu Mandıra coğrafi işaretli Kars Kaşar Peyniri, Köy Tipi Beyaz Peynir (Çakmak Peyniri), Tuluk Peyniri, Tereyağı gibi çeşitli ürünlerini geçmişten geleceğe seslenen yerel lezzetleriyle sunmakta olup, kurulduğu günden bu yana işine, insan sağlığına ve süte gereken değeri vererek çalışmaktadır.

Daha Fazla

OSMANOĞLU SÜT ÜRÜNLERİ

Veysi Osmanoğlu 1980 yılında kaşar peyniri üreten dedelerinin mesleğini sürdürmek için Kaşar Peyniri ustalığını öğrenip, kendi hayvanlarının sütünden peynir üreticiliğine başlamıştır. İlk dönemlerde ürettiği peynirlerinin satışını Ardahan'ın Göle ilçesindeki bakkallar aracılığıyla yapmıştır. Sonraları kendi köyünde hayvancılıkla uğraşan komşularının sütlerini almaya ve üretim kapasitesini arttırmaya başlamıştır.

Daha Fazla

KARS PEYNİR MÜZESİ

Güncelleniyor